top of page
VAAPO VAHER

VAAPO VAHER

Kirjanik, kirjandusuurija, esseist, luuletaja

Vaapo Vaher on eesti kirjanik, kirjandusuurija, esseist ja luuletaja. Sündis ja kasvas Tallinnas, kuid aastal 1954 siirdus ta Hiiumaale, kus lõpetas Kärdla Keskkooli. Hiiumaal on ta pidanud mitut ametit – muuhulgas on ta olnud Hiiumaa keskraamatukogu vanembibliograaf ning ajalehe Nõukogude Hiiumaa keeleline korrektor. Täna on Vaher vabakutseline ja Eesti Kirjanike Liidu ning Eesti Kirjanduse Seltsi liige. Terava intellektuaalina kuuluvad Vaheri loometöö hulka lastejutud, humoreskid, stsenaariumid, luule, proosa, esseed ning kriitika.

Ise on ta enda suhtest Hiiumaaga rääkinud nii: "Sündinud olen küll Tallinnas, ent mu emapoolsed eellased olid põlishiidlased. Lapsest saati olen periooditi elanud nii Tallinnas kui Hiiumaal. Viimased paarkümmend aastat püsin saarel paigal. Kõik see ei maksaks ju midagi, kui ma ei tajuks ennast läbinisti hiidlasena, kui ma ei aduks siinseid inimesi pilgupealt, ei mõistaks nende jututagust ja ilmanägemist. Kui ei jagaks nendega meresõltuvust ja sama elurütmi.”

2019. aastal ilmus Vaapo Vaheri raamat “Hiiumaa kirjanduse lugu”. Kahes köites ilmunud uurimus on eesti kirjanduse mahukaim regionaalne käsitlus, samas suurejooneline panus kirjandusloo uurimisse tervikuna. Vaapo Vaherit on kõrgelt tunnustatud raamatu eest Eesti Kultuurkapitali peapreemiaga kirjanduse valdkonnas 2019. aastal ning Eesti Kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupi preemiaga “Kultuuripärl 2019”.

Allikad:
    Kaptein, Helja 2015. Vaapo hindab Hiiumaa aurat. Nädalalõpp. https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=nadalalopp20150130.2.6.1

    ERR 2019. Vaapo Vaher pani kokku Hiiumaa kirjanduse loo. https://kultuur.err.ee/994233/vaapo-vaher-pani-kokku-hiiumaa-kirjanduse-loo
    Hiiumaa Teabekapital. Hiiumaa kirjanduse lugu. http://koguteos.ee/lugu/
Vaata ka:
Tundmatu Vrager : Elmar Vrageri vähetuntud kirjatöid

Tundmatu Vrager : Elmar Vrageri vähetuntud kirjatöid

2016

Hiiumaa kirjanduse lugu 2

Hiiumaa kirjanduse lugu 2

2019

Hiiumaa kirjanduse lugu 1

Hiiumaa kirjanduse lugu 1

2019

bottom of page