top of page
PAUL TAMMEVESKI

PAUL TAMMEVESKI

Laulja, helilooja

Paul Tammeveski oli helilooja ja laulja. Ta sündis 1898. aastal Jausa külas, kaupmehest ja koduorelimeistrist isa pojana. Ta õppis Haapsalu kõrgemas algkoolis ja Petrogradi tehnikaülikoolis, laulmist eraviisil Armanda degli Abbati juures.

1918. aastal võeti Tammeveski Estonia teatri koori- ja operetilauljaks. Seal oldud aastate jooksul oli ta aastatel 1920–22 miniatuuriteatri Apollo näitleja ja muusikajuht, 1924–27 Paul Pinna Rahvateatri muusikajuht ja 1929–35 Tallinna Töölismuusika Ühingu koori- ja laulumängujuht. 1939. aastal moodustas ta populaarseks saanud kvarteti Heli 4. Ta on ca 60 lööklaulu autor, neist tuntumad „Paula, sul on poisipea”, „Unistus” ja lauljanna Milvi Laidile pühendatud „Üksainus õis”.

Tammeveskit peetakse üheks eesti kergemuusika rajajaks. 1944. aastal lahkus ta Saksamaale ja sealt edasi Ameerika Ühendriikidesse, hiljem Kanadasse. Seal laulis ta Toronto Eesti Meeskooris. 1980. aastail kirjutas Tammeveski Elmar Vrageri tekstile välishiidlaste hümnina tuntuks saanud laulu „Hiiumaa”.

Paul Tammeveski suri 1982. aastal Torontos.

Allikad:
    Mürgimäe, Malle & Põllo, Helgi 2015. Hiiumaa. Loodus. Aeg. Inimene. Muusikalugu. Rmt. Helgi Põllo, Aivi Telvik, Ermo Mäeots (Koost.) Kärdla: MTÜ Hiiumaa Teabekapital, lk. 1215.

    Eesti Entsüklopeedia. Tammeveski, Paul. http://entsyklopeedia.ee/artikkel/tammeveski_paul3
Vaata ka:
bottom of page