top of page
PAUL KAMM

PAUL KAMM

Kunstnik

Paul Kamm oli kunstnik. Ta sündis 29. detsembril 1917 Kärdlas.

Kunstiannet ilmutas Kamm juba kooliajal, kuid siis ei pööranud ta sellele suuremat tähelepanu. Keeruline majanduslik olukord sundis noort meest tööle. Nii töötas ta erinevates tekstiiliettevõtetes Hiiumaal kui ka mandril.

1941. aastal mobiliseeriti Kamm punaarmeesse, kus ta haigestus liigese- ja närvipõletikku. 1946. aastal toodi Kamm liikumatult lamava haigena sünnikodusse tagasi. Nii hakkas Kamm uuesti kunstiga tegelema. Esimene tähelepanuväärne värvipliiatsi-joonistus “V. Kingissepa tänav Kärdlas” 1953. aastal pälvis I Kärdla isetegevuslike kunstnike tööde näitusel I koha.

Tema esimene personaalnäitus toimus ühes Moskva koolis, järgnesid väljapanekud Tallinnas, Kärdlas ja mujal. Kammi loomingu põhiosa moodustasid siiralt nähtud kodusaare vaated, näiteks 1956. aasta tööd “Vaade Kõpu tuletornile” ja “Metsaserv”, 1958. aasta “Üksik mänd” ja 1961. aasta “Karjamaaserv”.

1963. aastal võeti Kamm ENSV Kunstnike Liidu liikmeks. 1978. aastal valiti ta Kärdla linna aukodanikuks. Aasta hiljem, 1979. aastal mees suri.

Paul Kammi elukoha juures Tiigi tänaval, Kärdlass asuvad mehele pühendatud mälestuskivi ning temanimeline pink kirjaga "Ole suurem kui sinu saatus!".

Allikad:
    Lüdig-Algvere, Liia 2015. Hiiumaa. Loodus. Aeg. Inimene. Kunst Hiiumaal ja Hiiumaa kunstis. Rmt. Helgi Põllo, Aivi Telvik, Ermo Mäeots (Koost.) Kärdla: MTÜ Hiiumaa Teabekapital, lk. 1181-1182.

    Kiivramees, Kauri & Põllo, Helgi 2018. Kes sa oled, Paul Kamm? SA Hiiumaa Muuseumid. http://muuseum.hiiumaa.ee/WP/varasemad-naitused/kes-sa-oled-paul-kamm/
Vaata ka:
bottom of page