top of page
MATS TRAAT

MATS TRAAT

Kirjanik, luuletaja, stsenarist

Mats Traat on kirjanik, luuletaja ja stsenarist. Sündinud 1936. aastal Palupera vallas. 1957. aastal lõpetas ta Vaeküla Põllumajanduse Mehhaniseerimise Tehnikumi tehnik-mehhaaniku kvalifikatsiooniga.

1958. aastal asus ta tööle Hiiu remondi- ja tehnikajaama riikliku tehnilise järelvalve nooreminsenerina. Juba aasta pärast suundus õppima Moskva Gorki-nimelisse kirjandusinstituuti. Tema esimesed värsid avaldati ajalehes Nõukogude Hiiumaa, debüüdiks oli 1959. aastal ilmunud „Kevadsonett”.

1965-1968 töötas ta kinostuudios Tallinnfilm kunstiliste filmide toimetuskolleegiumi liikme ja filmitoimetajana. Alates 1969. aastast, mil lõpetas kaheaastased kõrgemad stsenaristide ja režissööride kursused Moskvas, on tegutsenud vabakutselise kirjanikuna.

Hiiumaal on elanud ka Matsi tõlkijast abikaasa Victoria Traat, kelle läbielamised saarel ning töötamine Kärdla keskkoolis on Mats Traadi 1975. aasta menuromaani „Inger” aineseks.

Traat on pälvinud ohtralt tunnustusi. 2001. aastal tunnustati teda Valgetähe IV klassi teenetemärgiga, mitmel korral on tema teosed võitnud Fridebert Tuglase novelliauhinna. 2007. aastal pälvis elutöö eest Eesti Vabariigi kultuuripreemia.

2016. aasta suvel avati Rannu pargis kirjanikunimeline mälestuspink.

Allikad:
    Heldema, Tiiu 2015. Hiiumaa. Loodus. Aeg. Inimene. Kirjanduselu. Rmt. Helgi Põllo, Aivi Telvik, Ermo Mäeots (Koost.) Kärdla: MTÜ Hiiumaa Teabekapital, lk. 1248-1249.

    Kultuuriministeerium. Kultuuripreemiate laureaadid. https://www.kul.ee/et/kultuuripreemiate-saajad

    Eesti Ilukirjanduse Andmebaas. Mats Traat. http://ilukirjandus.ee/autor/mats-traat/

    FOTO: Kirjanik Mats Traat saab Eesti Rukki Seltsi auliikmeks, EPM FP 758:111, Eesti Maaelumuuseumid SA, Eesti Põllumajandusmuuseum, http://www.muis.ee/museaalview/3005886
Vaata ka:
bottom of page