top of page
LEMBIT SAUER

LEMBIT SAUER

Spordiveteran, kohaliku elu edendaja

Lembit Sauer on spordiveteran ja kohaliku elu edendaja. Ta on sündinud 29. oktoobril 1934. aastal Pühalepa valla Hiiessaare küla Tooma talus.

Peale Palade kooli lõpetamist asus Sauer õppima Tallinna kehakultuuri­tehnikumi ja lõpetas seejärel Tartu Ülikooli kehakultuuri­teaduskonna. Hiiumaa spordielus on Sauer olnud tegev alates 1949. aastast. Esmalt sportlasena, hiljem õpetaja, treeneri, kohtuniku ja spordiorganisaatorina. Ta saavutas silmapaistvaid tulemusi sprinterina, tulles Eesti meistriks nii täiskasvanute kui juunioride hulgas ning võites medaleid erinevatel meistrivõistlustel. Kolm aastat järjest – 1958., 1959. ja 1960. aastal – valiti Lembit Sauer Hiiumaa parimaks sportlaseks.

Tema loendamatute teenete loetelus on muuhulgas 1976. aastal Hiiumaa laste ja noorte spordikooli loomine, Kärdla staadioni ning Polgu võimla rajamine ja mitmed maakondlikud ning riiklikud spordisündmused. Samuti on Sauer töötanud kogukonna heaks. Ta on kuulunud maakonna volikokku, kahel korral oli Kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupi liige, samuti olnud Kärdla bridžiklubi ja klubi Pühalepa Vanamehed aktiivne liige.

2003. aastal tunnustas Kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupp Sauerit elutööpreemiaga, 2007. aastal sai ta Kärdla linnapreemia ja 2014. aastal andis Hiiu vallavolikogu austatud sporditegelasele Hiiu valla esimese elutööpreemia. 2019. aastal tunnustas Hiiumaa vald Sauerit kui teenekat spordielu edendajat, ajaloo hoidjat ja valgustajat. 2015. aastal ilmus Lembit Saueri sulest raamat „Hiiumaa spordi lugu 1946–1960".

2019. aasta augustis avati Kärdla staadionil Saueri auks temanimeline pink.

Allikad:
    Foto: Ivo Panasjuk

    Hiiumaa Vald 2019. Spordiveteran Lembit Sauerile avati tänupink. https://vald.hiiumaa.ee/uudised-ja-teated/-/asset_publisher/4Ahqku2H581b/content/tanupink-spordiveteran-lembit-sauerile

    Hiiu Leht 2019. Palju õnne, spordimees Lembit Sauer! http://www.hiiuleht.ee/2019/10/palju-onne-spordimees-lembit-sauer/
Vaata ka:
bottom of page