top of page
IVAN TRIESAULT

IVAN TRIESAULT

Näitleja

Ivan Triesault, sünninimega Juhan Treisalt, oli eesti näitleja, keda on nimetatud kuulsaimaks Hollywoodi jõudnud eestlaseks.

Mees sündis 1898. aastal Tallinnas. Näitleja mõlemad vanemad olid hiidlased: isa oli pärit Emmaste Muda külast ja ema Kassari Tagukülast. Pärast abiellumist asusid vanemad Tallinna. Kui Juhan oli alles viieaastane, uppus tema isa Tallinna lahes purjepaadi ümberminekul ja emale langes kolme lapse üles kasvatamine, mistõttu pidid kiiresti iseseisvuma ka lapsed ise. Kümme aastat vanem vend Julius lahkus 1909. aastal New Yorki, kolm aastat hiljem suundus sinna ka õde Amanda. 14-aastaselt sai Juhan abitöölise koha Tallinna Saksa teatris, kus ta teinekord ka väiksemaid kõrvalosi täitis. Tänu teatritööga kaasnenud priipääsmetele õnnestus Juhanil vaadata ohtralt etendusi ja sealt sai alguse tema armastus näitlemise vastu. Juhan õppis mitu aastat inglise keelt, kuna ta igatses venna ja õe juurde. Ajendiks olid nii võimalused näitekunsti alal kui ka soov vältida nelja-aastast teenistust armees.

Hiidlasest noormees seikles USAsse läbi Siberi ja Kaug-Ida, jõudes lõpuks New Yorki. Peale mitmeid töökohti argisematel ametitel, jõudis ta peagi näitlemiseni teatris, muuhulgas vene balletimeistri Mihhail Fokini käe all ning etendusel Broadwayl. 1923. aastal suundus ta Londonisse näitekunsti õppima. Peale naasemist töötas muuhulgas balletimeistrina Eastmani teatris Rochesteris, kus kohtas ka oma eluaegset töökaaslast ning abikaasat Marion Lloydi. Teise maailmasõja ajal viisid tööprojektid mehe Hollywoodi, kus algas kauaihaldatud filminäitleja elu.

Tema esimeseks filmirolliks sai Michael Curtize 1943. aasta sõjafilm “Mission to Moscow”, kus kehastas Nõukogude Liidu marssalit Mihhail Tuhhatševskit. Stalinismi puhastava filmi ettevalmistuses osalses poliitilisel eesmärgil tollane president Roosevelt isiklikult. Nii jäigi Triesault Hollywoodi, Internet Movie Data Base (IMDb) nimistus on tal koguni 126 rolli.
Mehe kuulsaim roll oli Alfred Hitchcocki spioonifilmis “Notorious” (1946), kus ta mängis härrasmehest natsiohvitseri Eric Mathist. Peaosades olid Gary Grant ja Ingrid Bergman ning film kandideeris kahele Oscarile ja Cannes'i grand prix'le.

Ivan Treisault suri 1980. aastal Los Angeleses. Tema viimaseks rolliks jäi Kuninga osa Larry Yusti 1970. aasta lühifilmis “The Lady, or the Tiger?”.

Allikad:
    Linnainen, Pekka 2013. Juhan Treisalt, hiidlane Hollywoodis. Estofennia. https://estofennia.eu/ivan-triesault-hollywood/

    Postimees, 2018. 120 aastat tagasi sündis kuulsaim Hollywoodi jõudnud eestlane. https://kultuur.postimees.ee/4745835/120-aastat-tagasi-sundis-kuulsaim-hollywoodi-joudnud-eestlane

    FOTO: Kuvatõmmis Alfred Hitchcocki filmist Notorious (1946).
Vaata ka:
bottom of page