top of page
ERKKI-SVEN TÜÜR

ERKKI-SVEN TÜÜR

Helilooja

Erkki-Sven Tüür on eesti helilooja, sündinud 1959. aastal Kärdlas. Ta on Arvo Pärdi kõrval enim mängitud elav eesti helilooja maailmas.
Muusikaõpinguid alustas Georg Otsa muusikakoolis löökpillide erialal ning lõpetas flöödimängijana Tallinna Riiklikus Konservatooriumis 1984. aastal. 1970. aastate lõpus lõi progressiiv-rocki ansambli In Spe.

Tüüri professionaalne helilooming sai tuntuks 1980. aastate keskel. Põhiosa tema loomingus moodustab instrumentaalmuusika. Ta on kirjutanud sümfooniaid, instrumentaalkontserte, helitöid koorile ja orkestrile, kammerteoseid ning ooperi “Wallenberg”. Tüüri loomingut esitatakse regulaarselt üle maailma. Tema teoseid on esitatud legendaarsetes saalides, nagu Musikverein Viinis, Carnegie Hall New Yorkis, Royal Albert Hall Londonis, Salle Pleyel Pariisis jne. Samuti on Tüür rahvusvahelise uue muusika festivali NNYD üks kunstilisi juhte ning Eesti Muusikaakadeemia audoktor.

Tüüri on tunnustautd mitmete tiitlite ning auhindadega, teiste hulgas on ta pälvinud Eesti muusika aastepreemia, II valgetähe ordeni, Eesti Muusikanõukogu aastapreemia ning Balti Assamblee kultuuripreemia. Koguni neljal korral on teda tunnustatud Eesti Vabariigi kultuuripreemiaga. 2009. aastal valiti ta aasta kodanikuks.
Tüür on säilitanud tiheda sideme Hiiumaaga, suur osa loomingust on saarest inspireeritud ja valmib tema Hiiumaa kodu stuudios.

Allikad:
    Mürgimäe, Malle & Põllo, Helgi 2015. Hiiumaa. Loodus. Aeg. Inimene. Muusikalugu. Rmt. Helgi Põllo, Aivi Telvik, Ermo Mäeots (Koost.) Kärdla: MTÜ Hiiumaa Teabekapital, lk. 1216-1217

    Erkki-Sven Tüüri ametlik kodulehekülg. Biography. http://www.erkkisven.com/cv

    Eesti Muusika Infokeskus 2018. ERKKI-SVEN TÜÜR. https://www.emic.ee/?sisu=heliloojad&mid=32&id=95&lang=est&action=view&method=biograafia

    Ert, Kirke 2018. Erkki-Sven Tüür – südamega iga noodi taga. Postimees. https://kultuur.postimees.ee/4372647/erkki-sven-tuur-sudamega-iga-noodi-taga

    EENet. Erkki-Sven Tüür. http://opetaja.edu.ee/eesti_muusika/composers/tuur/elu.htm
Vaata ka:
PHILIPP-TEEDY TÜÜR

Vaimulik, kunstnik, luuletaja

bottom of page