top of page
AVE ALAVAINU

AVE ALAVAINU

Luuletaja, prosaist, aukodanik

Ave Alavainu oli eesti luuletaja ja prosaist. Sündinud Tartus lastearsti perekonnas. Ta õppis 60ndatel Tallinna Pedagoogilises Instituudis ja Tartu Riiklikus Ülikoolis eesti keelt. 1968. aastal lõpetas Vanemuise lavakunstistuudio näitlejana.

Ta oli särav ja omanäoline luuletaja, olles välja andnud mitmeid luulekogusid. 1976. aastast jäi ta seotuks Hiiumaaga, kuhu tuli oma tollase abikaasa Vaapo Vaheriga. Kärdlas kasvasid üles tema lapsed Kata-Riina ja Peeter. Saarel elatud aastate jooksul juhendas Alavainu kooliteatrit, lõi kunstinäitusi, korraldas sadu kirjandus- ning kultuuriüritusi ja tõi saarele mitmeid eesti luuletajaid. Ta oli MTÜ Ave Vita! esimees, tänaseni leiavad tema hoovis aset traditsioonilised kultuuriüritused. Ave Alavainut peetakse klassikuks nii eesti luules kui Hiiumaa kultuuriloos.

2006. aastal pälvis ta Valgetähe V klassi teenetemärgi. 2014. aastal tituleeriti Alavainu Hiiu valla aukodanikku tiitliga.

Allikad:
    Heldema, Tiiu 2017. Hiiu Luule Raamat. Kärdla: MTÜ Hiiu Öko. lk 20.

    Roosna, Harda 2020. Selgub esimene Hiiumaa valla aukodanik. Hiiu Leht. http://www.hiiuleht.ee/2020/02/selgub-esimene-hiiumaa-valla-aukodanik/
Vaata ka:
Hiiu saare lõunarand – Endli ots : pildikesi külaelust

Hiiu saare lõunarand – Endli ots : pildikesi külaelust

2013

Hiiu saare lõunarand – Endli ots 2

Hiiu saare lõunarand – Endli ots 2

2020

bottom of page